Reklama
gazeta_trzebinska_3

To symbol nieistniejącego już świata. Paleta zawodów, które już nigdy nie powrócą w takiej formie, w jakiej powstały, mają zwrócić uwagę jak żyło się na naszych terenach kiedyś i jak ważne jest pielęgnowanie tradycji naszych przodków teraz, a to między innymi zapewniają warsztaty  sporządzania i wypieku wiejskiego chleba, a nawet nauka pisania gęsim piórem, To nasz kod kulturowy.

Nieistniejące już dzisiaj Łaziska sąsiadowały z Dulową a granicą była rzeka o nazwie Baba. Łaziska rozciągały się pomiędzy Dulową a Młoszową. Niegdyś Baba była wielką rzeką, dzisiaj pozostał tylko strumyk i niczym nieskażony teren z pozostałością trawy morskiej, chronionych roślin i starych drzew – informuje pomysłodawca.

Problem – brak wsparcia Gminy

W sferze wpływów Gminy jest między innymi promocja tak unikatowych pomysłów. Niestety w tej materii nie za wiele się dzieje. A jest z czego korzystać. To wspaniały produkt turystyczny, o którym niewielu wie, a może przyczynić się do rozwoju powiatu. Tutaj powinny walić wycieczki z całej połowy Polski – ocenia współtwórca. W tym miejscu na bieżąco odbywają się zajęcia sztuki i rzemiosła regionalnego, o którym warto pamiętać. Dzieci masowo wysyłane są do Centrum Nauki Kopernika, który jest równie ważnym czynnikiem, ale nie zapominając o tym, co mamy pod nosem i co jest nasze – dodaje. Jak zauważają, promocja na szczeblu samorządowym kuleje. Nie ma jej ujętej w działaniach promocyjnych miasta i Gminy, co jest z dużą stratą dla obu stron. Liczą na wsparcie i większe zainteresowanie Burmistrza Trzebini.

Halina Duda – założycielka Zaginionej Wioski, w ocenie współpracowników i zwiedzających wybitna etnograf, wybitna regionalistka.

Atrakcje historyczne to: stary folwark z zabudowaniami gospodarskimi, pozostałości po starym młynie wodnym, stary dworzec kolejowy wybudowany w 1897r. Przez Dulową,niegdyś przebiegała granica między III Rzeszą Niemiecką a Generalną Gubernią, w związku z tym do dziś krążą ciekawe anegdoty i wiele tajemniczych opowieści.

Filip Lach

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj