Reklama
gazeta_trzebinska_3

O średnio 7,4% zdrożało utrzymanie gospodarstwa domowego, w ciągu roku 2020 r. Największy wzrost opłat w stosunku do roku 2019, odczuliśmy w gospodarce odpadami, których odbiór zdrożał o ponad połowę.

Wraz z nowym rokiem czekają nas kolejne podwyżki. W 2021 roku więcej zapłacimy za prąd i wywóz śmieci. Wzrośnie też podatek od nieruchomości.

Z szacunków HRE Investment wynika, że modelowa trzyosobowa rodzina, w listopadzie wydała na prowadzenie gospodarstw domowego 968 złotych, czyli o 56 zł więcej, niż w listopadzie ubiegłego roku. Jednak wspomniana kwota tylko w niewielkim stopniu uwzględnia zamienność czynszów. Szacunek dotyczy statystycznej rodzinny, a większość z nas mieszka w nieruchomościach, których jesteśmy właścicielami. Szacunek w ogóle nie uwzględnił rat kredytów zaciągniętych na zakup czy modernizację nieruchomości.

Najbardziej po kieszeni uderzył nas wywóz śmieci i koszt energii elektrycznej. Za prąd zapłaciliśmy o 11,7% więcej niż przed rokiem. Wywóz śmieci zdrożał aż o 53,5%. To największy wzrost w Europie!

To jednak nie koniec drożyzny. W 2021 roku z pewnością znów więcej zapłacimy za prąd. Od stycznia gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie o 15-20 zł więcej za prąd. Na podwyżkę składać się będzie przede wszystkim wyższa podstawowa stawka za prąd. Ponadto, czeka nas wejście w życie tzw. opłaty mocowej (na nowe inwestycje w energetyce) oraz opłaty za Odnawialne Źródła Energii. To z niej dystrybutorzy prądu płacą za odkup energii wytworzonych z małych i mikro instalacji OZE (jak np. panele fotowoltaiczne).

Spodziewać się też należy kolejnych wzrostów kosztów odbioru śmieci. Już od września, za odbiór śmieci płacimy ZMGK więcej o prawie 48%, czyli 34 zł od osoby. Jednak warunki funkcjonowania gospodarki odpadami w Polsce nie uległy zmianie. Rynek pozostaje zdemolowany tzw. ustawą śmieciową, która przyczyniła się do powstania lokalnych śmieciowych oligopoli, eliminując mniejsze firmy i konkurencję. Nie uległy też zmianie opłaty środowiskowe, ustalane w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska. Na koniec, należy dodać zagregowane w koszcie odbioru śmieci, wzrosty kosztów zatrudnienia i wzrosty cen prądu.

Do droższego utrzymania naszych domów w roku 2021, przyczyni się też wyższy podatek od nieruchomości. Stawki od nieruchomości, ustalane przez gminy, w skali kraju będą średnio wyższe o 3,9%. W październiku Rada Miasta Trzebini przegłosowała podwyżkę podatków od nieruchomości o 5-7%, w zależności od wykorzystania powierzchni. Stawki wejdą w życie od stycznia 2021 r.

Emil Krawczyk

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj