Reklama
gazeta_trzebinska_3

Mieszkanie Plus bez uzasadnienia ekonomicznego. Gmina stawia na prywatnych deweloperów i proponuje nowe działki pod mieszkalnictwo wielorodzinne. Nie tylko młodzi trzebinianie czekają no nowe lokum, ale coraz chętniej krakowskie rodziny spoglądają na tak dobrze skomunikowane z Krakowem tereny.

Wysyp nowych projektów mieszkaniowych w Chrzanowie, wymusza  podobne starania na sąsiednich gminach. Jednak w przypadku Chrzanowa, realizacje lada dzień będą startowały, natomiast w Trzebinii cały czas prowadzi się w tym temacie zacięte dyskusje. Potencjalnie, tereny w rejonie Os. Widokowego czy ul. Matejki mogą stać się domem dla nowych mieszkańców. Oczekiwania wobec deweloperów są spore. Za najlepsze warunki do mieszkania, uznaje się oczywiście bliskość miejsc postojowych, ale na nowych zasadach. To nie zabetonowanie wszystkiego wokół bloków, a parkingi podziemne są coraz chętniej widziane i ocenianie. Dodatkowo architektura powinna mieć bardziej wielkomiejski charakter i oferować lokale usługowe na parterze. Park, mała architektura, plac zabaw i ścieżki spacerowe w ocenie mieszkańców to już  standard w przypadku budowy nowych osiedli.  Pytanie, na jakich warunkach i przy jakim poziomie cenowym to wszystko będzie możliwe do spełnienia.

Wizualizacja osiedla mieszkaniowego w Chrzanowie przy ulicy Partyzantów.

Mieszkanie Plus na minus

Trzebinia, przystępując do rządowego projektu budowy mieszkań nisko czynszowych, była jednym z 17  miasta, w której takie lokale miały powstać. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w 2016 i jako jedna z dwóch gmin w Małopolsce przygotowała pod tę realizację plan zagospodarowania  przestrzennego. Z uwagi na warunki finansowania inwestycji, jakie przedstawił Bank Gospodarstwa Krajowego, budowy nie rozpoczęto. Jak informuje urząd miasta, aktualnie prowadzone są rozmowy z podmiotami prywatnymi zainteresowanymi budową obiektów wielorodzinnych. Ile mieszkań może powstać i w jakim przedziale cenowym. To za wcześnie, aby szacować. Wiemy natomiast, że 300 rodzin miało zasiedlić kompleks w pierwszej wersji programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie za remont – pierwsze oceny

Miasto informuje, że na tę chwilę wskazano sześć lokali mieszkalnych i sześć rodzin zainteresowanych taką formą najmu. Mieszkania wytypowane do programu znajdują się przy ul. Głogowej na osiedlu Krakowska w Trzebinii (jeden lokal) przy ul. Słowackiego w Trzebinii (jeden lokal), a także na osiedlu Gaj (cztery lokale).

Zakres prac, koniecznych do wykonania w poszczególnych lokalach, jest różny. We wszystkich należy wymienić lub sprawdzić instalacje, odnowić i wymalować ściany, sufity, lamperie, stolarkę drzwiową, w niektórych m.in.: wymienić drzwi wejściowe, wyremontować posadzki, zakupić nowe toalety, baterie prysznicowe czy kuchenki gazowe. W jednym z mieszkań należy zrywać boazerię w przedpokoju, panele, wykładziny i wykonać nową posadzkę. Pierwsza umowa z rodziną, zainteresowaną wynajmem mieszkania w ramach realizacji programu „Mieszkanie za remont”, została podpisana w bieżącym tygodniu

– tłumaczy rzecznik trzebińskiego magistratu Anna Jarguz.

Mieszkania komunalne w Gminie

Z urzędowych danych wynika, że na dzień 29.10.2019 r. na lokal socjalny, na listach zatwierdzonych przez Społeczną Komisję Mieszkaniową, oczekuje 21 rodzin, na lokal komunalny – 13 rodzin oraz na zamiany lokali  – 15 rodzin. W sumie Gmina dysponuje 503 mieszkaniami.

Lp.WyszczególnienieLiczba lokaliUdział
1ogrzewanie503100,0%
 

 

 

a) centralne ogrzewanie27855,3%
b) ogrzewanie etażowe (elektryczne)295,8%
c) ogrzewanie piecowe19639,0%
d) ogrzewanie gazowe00,00%
2instalacja elektryczna503100,0%
3instalacja wodno-kanalizacyjna50199,6%
4instalacja gazowa27955,5%
5centralnie dostarczana ciepła woda użytkowa12424,7%
6lokale z łazienką i wc46091,5%
 lokale tylko z wc418,2%
lokale bez łazienki i wc20,4%

Stan techniczny lokali w mieszkaniowym zasobie gminy ogółem według stanu na 31.03.2019  r.

Lp.WyszczególnienieOpisLiczba lokaliUdział
1Bardzo dobryLokale wyposażone we wszystkie media w budynkach nowych ( do 20 lat ) lub po remontach kapitalnych408,0%
2DobryLokale wyposażone we wszystkie  media
w budynkach wymagających jedynie drobnych napraw
16332,4%
3ŚredniLokale wyposażone we wszystkie media w budynkach wymagających napraw(remontów) poszczególnych elementów w okresie najbliższych 10 lat29859,2%
4ZłyLokale bez łazienek i wc usytuowane  w budynkach wymagających gruntownych remontów i modernizacji20,4%
  Razem503100%
[amo_member id=”2530″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]
Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj