Reklama
gazeta_trzebinska_3

To za sprawą znowelizowanej ustawy o odpadach, która weszła w życie 6 września.

To dzięki zapisowi w art. 26a, organ zarządzający terenem lub wydający koncesję, może starać się o spore finansowanie ze środków ministerialnych Ministerstwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już w tej chwili taką możliwość wykorzystały Siemianowice Śląskie, które otrzymały 27 milionów złotych wsparcia, z czego jedynie 2 miliony to wkład własny miasta. Dzięki temu pozbyły się 3 tys. ton niebezpiecznych odpadów.

Ustawa jest ukłonem wobec samorządów, które przez długie lata borykają się brakiem odpowiednich miejsc do przetrzymywania odpadów niebezpiecznych zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców. Podyktowana coraz częstszymi pożarami takich składowiska nowelizacja, ma odciążyć gminy i powiaty, które nie mogą sobie poradzić z dzikimi górkami toksycznych śmieci. Na tej podstawie zarządca terenu, czyli  Starosta Powiatu powinien wnieść niezwłocznie wniosek o interwencje do Premiera.

Brzmienie artykułu: W przypadku gdy ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, lub środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów, właściwy organ podejmuje działania polegające na usunięciu odpadów i gospodarowaniu nimi.

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj