Reklama
gazeta_trzebinska_3

Trwają ponowne oględziny składowiska opon przy Słowackiego. Raport Green Peace Polska może być jednak wadliwy i nie bierze pod uwagę faktu historii terenu wyjaśnia Wiesław Domin – dyrektor wydziału ochrony środowiska w Chrzanowie.

Do środowiska zostały uwolnione niebezpieczne dla zdrowia substancje, w tym metale ciężkie, które mogą uszkadzać układ nerwowy, krwionośny i oddechowy. W próbkach wykryto również duże stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, których toksyczność jest niezmiernie wysoka – mówi profesor Adam Grochowalski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej dla RMF FM.

Opinia dyrektora Wiesława Domina na temat raportu:

Ekolodzy z Green Peace Polska nie badali stężenia substancji w trakcie pożaru. Nikt z organizacji się z nami nie kontaktował i nie przekazywał informacji kiedy i z którego miejsca pobierał próbki gruntu do analizy.

Trudno się nie spodziewać, że w pogorzelisku opon i tworzyw sztucznych nie będzie dużego stężenie różnych substancji.
Warto zaznaczyć, że na tym terenie znajdowała się dawna odlewnia przed i powojenna – co również ma wpływ na fakt znajdowania się tam metali ciężkich. Nikt nie prowadził badań tego terenu. Wyniki mogą być pochodną historii tego terenu i zdarzenia jakie miało w ostatnim czasie miejsce – dodaje Pan Domin.

Starostwo czeka na decyzję Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w sprawie wnioskowanej dotacji celowej na usunięcie zalegających odpadów. Wniosek został również złożony do Narodowego Funduszu Środowiskowego na kwotę 25 milionów złotych. Kwota ta wynika z kosztorysu przygotowanego 2 lata temu.

Foto: Projekt 35mm – Paweł Ludwikowski

[amo_member id=”2530″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj