Reklama
gazeta_trzebinska_3

Problem śmieci to problem Gminy – ustawa jest nieugięta. A mowa oczywiście o gospodarce odpadami, które leżą w kwestii Gminy – to jedno z jej strategicznych zadań – informuje ustawa o samorządzie gminnym. Jednak znalazło się świateł w tunelu, ponieważ chętna zainwestować kwotę 8,5 miliona złotych spółka w zakład przetwarzający gumę na pirolizę – zostaliśmy potraktowani niczym zło konieczne. Piroliza to cykl zamknięty, wobec czego relatywnie bezpieczny. Ludzie słysząc to myślą że powstaną dymiące kominy.  Pomysł zatrudnienia więźniów był mocno lobbowany.

Przygotowaliśmy pełną dokumentację i oczekiwaliśmy dwa lata na decyzję. W między czasie przygotowaliśmy spółkę wraz ze wspólnikiem z Francji. W sytuacji kiedy to Gmina musi wyłożyć 25 milionów na rekultywacje terenu z pieniędzy podatników, a ma chętnego na inwestycję to jest to skrajna niegospodarność – informuje potencjalny inwestor, chcący zachować anonimowość.  Mogliśmy w ciągu 3 m-cy rozpocząć działalność, zabezpieczyć teren – wystarczyło wprowadzenie maszyn do budynku, ale niestety nic z tego nie wyszło.

W tej chwili gdy pojawia się nazwa Gminy Trzebinia pod kątem inwestycji ludzie zaczynają się śmiać – wspomina jeden z byłych inwestorów na komisji prawa i ochrony środowiska, która odbyła się kilka tygodni przed potężnym pożarem składowiska.

Halina Henc – sołtys Płok:  Kto jest odpowiedzialny na założenie takiego miejsca, kto za to odpowiada? Dlaczego spółka miała zamknięta drogę do działalności – niestety nie doczekała się odpowiedzi.

Poseł Polak jako zaangażowany w temat składowiska

– Aby zacząć dyskutować na temat rekultywacji terenu musicie zabezpieczyć środki finansowe. Z czego chcecie je pozyskać? Posiadacie takie zasoby, aby zapłacić firmie Energin kwotę 25 milionów złotych za usługę? – dopytuje poseł. 3 lata temu z tym tematem zwrócił się do mnie Pan starosta Janusz Szczęśniak. Występując do Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Środowiska otrzymałem odpowiedź, że brak jest gospodarczego uzasadnienia oraz podstaw prawnych przekazania dotacji celowej z Funduszu Skarbu Państwa na likwidację składowiska. Minister Środowiska również nie może przekazać środków celowych na neutralizację tego miejsca .

Samorząd jednak posiadał kompetencję w pozyskaniu środków częściowych  w ocenie posła Polaka. Za odpady na terenie gminy odpowiada gmina i miała możliwość sięgnięcia do programu operacyjnego Czysta Ziemia z Narodowego Funduszu Środowiska. Ale Pan starosta po taką informację nie wystąpił i Gmina również żadnego wniosku nie złożyła. Dodatkowo we względu na upadłość spółki Eko Invest nieruchomościami dysponuje wojewoda, ale w tym samym czasie pojawili się prawowici właściciele i to utrudni pozyskanie środków.  15 września 2016 program Czysta Ziemia został zatwierdzony i można było pozyskać środki na neutralizację terenu – organy samorządowe tego zaniechały.

Informację o terminach składania wniosków przekazałem starostwu. Program jest otwarty do grudnia 2018 roku. Dlaczego nikt się o to nie stara – pyta mieszkanka ulicy Słowackiego.

Filip Lach

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj