Kategorie
Biznes i Gospodarka Gazeta Trzebinska

Okiem branży – Rynek nieruchomości w Chrzanowie

Jaworzno – tam miasto wychodzi naprzeciw przedsiębiorcy, podłącza teren, buduje dużą ilość dróg.

Od lat największy potencjał drzemie w nieruchomościach komercyjnych, które stawiają na innowacyjne rozwiązania. Należą do nich między innymi rozszerzona rzeczywistość, rozwiązania geolokalizacyjne czy zaawansowane integratory systemowe – to technologie, które z powodzeniem coraz częściej zaczynają być wykorzystywane w sektorze nieruchomości.

Kluczem do sukcesu jest dobra współpraca z inwestorami, a to od samorządowców Libiąża, Trzebini czy Chrzanowa wymaga wielu poświęceń i uwagi. Przygotowanie terenów inwestycyjnych,  stworzenie oferty skrojonej pod konkretnego inwestora bądź branżę, a nawet opracowanie skrupulatnych planów zagospodarowania przestrzennego – to wszystko jest na głowie władz miasta, które są gotowe walczyć o inwestorów Takim miastem na pewno jest najbliższy sąsiad Chrzanowa czyli Jaworzno:

Tam miasto wychodzi naprzeciw przedsiębiorcy, podłącza teren, buduje dużą ilość dróg . Po prostu inwestuje – wylicza Piotr Żuczkowski z WGN Nieruchomości z Chrzanowa

Wiele zaniedbań nawarstwia się latami

W powiecie chrzanowskim brakuje dewelopera, pomimo że rynek jest na niego gotowy. – Oceniam, że takie mieszkania momentalnie się rozejdą. Na inwestycje pod klucz jest zapotrzebowanie – wyznaje Żuczkowski.

Zajmuję się głównie sprzedażą i wynajmem. Rynkiem komercyjnym na terenie całego kraju i nie tylko. Działam na terenie Hiszpanii, Bułgarii oraz orientalnego Dubaju. Ceny mieszkań w Dubaju są wysokie, w Bułgarii jest znacznie taniej, zwłaszcza w odległości do 400 m od linii brzegowej. Tutaj w cenie mieszkania w Chrzanowie kupimy dom z balkonem, ale warto zaznaczyć, że balkon czy taras jest wliczany do powierzchni całkowitej. Klientów z powiatu na tego typu nieruchomości jeszcze nie ma, ale wszystko przed nami.

  1.  Jak się kształtuje rynek nieruchomości komercyjnych w Chrzanowie, co najbardziej interesuje potencjalnych inwestorów, którzy się do biura WGN zgłaszają?

– Do najbardziej pożądanych typów należą hale magazynowe, nowoczesne hale, których wielkość waha się między 400 – 500 m2 z poziomu zero z możliwością swobodnego wjazdu wózkiem widłowym. Takich zapytań jest najwięcej. Dziwi mnie brak starań ze strony samorządów Trzebini i Chrzanowa o stworzenie centrum logistycznego przy węźle autostradowym. Warunki lokalizacyjne są, tereny również, brakuje chęci. Takie centra długo pustkami nie świecą, a zysk dla miasta jest ogromny.

W tej chwili mam troje chętnych przedsiębiorców na hale wielkości 800 m2 – co również obrazuje, jaki jest popyt – dodaje pan Piotr.

  1. Brakuje strefy gospodarczej w Chrzanowie? Gdzie mogłaby być zlokalizowana? Mamy węzeł autostradowy, co jeszcze?

Kroczymiech jest takim miejscem w obrębie ocynkowni. Dobrym  pomysłem byłoby przygotowanie dla tamtego obszaru planów zagospodarowania przestrzennego. Każdy inwestor, a nawet mieszkaniec ma wówczas pełny obraz kształtowania się tego terenu pod względem inwestycji. Aktualnie wydawane WZ tylko niszczą potencjał tego miejsca. Jednak w tej chwili budowanych jest kilka hal produkcyjnych, ale już nie pod wynajem. Tym zajęły się przedsiębiorstwa. Mają zagwarantowaną stabilność na rynku, chcą zoptymalizować miejsce produkcji, a nawet skroić je na wymiar.

Widoczny jest progres w inwestowaniu w obiekty handlowe. „Kasztelania Park Handlowy”, „Galeria Metro”, próby rozbudowy istniejącego Centrum Handlowego MAX – jest na to zapotrzebowanie. W mojej ocenie brakuje obiektu wielofunkcyjnego z kręgielnią, bilardem, terenem stricte rozrywkowym. Brakuje też miejsc dla dużych sieci handlowych, które spełniałyby jej oczekiwania. Taki najemca przyciąga, jest wabikiem na innych – to się musi zmienić, jeżeli chcemy przyciągać bogatą ofertą handlową.

 

[amo_member id=”2530″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.