Reklama
gazeta_trzebinska_3

Temat szkół zawodowych, a tym samym kształcenia zawodowego jest bardzo grząski. Likwidacje tych placówek, całkowite ich zmarginalizowanie przez samorządy i brak odpowiedniego dofinansowania w pracownie, mocno odbiło się na jakości nauki – co jak wielu podkreśla brak jest wyspecjalizowanej kadry pracowników w konkretnej dziecinie. Jednak powolnym krokiem zmiany nadchodzą i to widać. Dobrym tego przykładem może być  Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie oraz Zespół Szkół w Libiążu – które postanowiło zrealizować projekt dla uczniów i nauczycieli, podnosząc ich kwalifikacje zawodowe. Centrum Kompetencji Zawodowych bo to jest nazwa projektu edukacyjnego weźmie udział 455 uczniów i 16 nauczycieli z powiatu chrzanowskiego. W oparciu o nowoczesne pracownie i dobrej jakości sprzęt na którym można bazować, Centrum jest ukierunkowane na  naukę w zawodach elektryczno-elektronicznym i mechaniczno–górniczym.

Konferencja jaka miała miejsce w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie była okazją do przedstawienia Programu Centrum Kompetencji Zawodowych. W tym roku po raz pierwszy do programu przystąpiły szkoły właśnie z powiatu chrzanowskiego.

Powiat Chrzanowski uzyskał dofinansowanie w wysokości 2 715 053,40 zł ze środków RPO Województwa Małopolskiego na realizację projektu pn. „Rozwój edukacji zawodowej w powiecie chrzanowskim poprzez utworzenie CKZ i rozszerzenie oferty edukacyjnej w obszarze głównym elektryczno-elektronicznym i pomocniczym mechaniczno-górniczym”. Całkowita wartość projektu oszacowana została na kwotę 3 016 726,00 zł, z czego 301 672,60 zł stanowi wkład własny Powiatu. Realizatorem projektu jest Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie. Projekt zakłada utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych (CKZ) na bazie Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie, Zespołu Szkół w Libiążu oraz Zakładu Górniczego Janina w Libiążu, w ramach którego, w latach 2017-2020 organizowane będą kursy, zajęcia pozalekcyjne oraz inne formy edukacji pozaszkolnej.

Jak sami uczniowie oceniają projekt edukacyjny

– Zaplecze finansowe umożliwiające rozwój pasji, zainteresowań. To możliwość udziału w kursach i zajęciach np. z języka niemieckiego, spawacza gwarantujących w przyszłości zdobycie ciekawej, dobrze płatnej pracy. Zajęcia z doradztwa poszerzają naszą wiedzę o rynku pracy, wpływają na lepszą komunikację i reagowanie w sytuacjach kryzysowych. (Piotr Oczkowski, uczeń klasy III).

– Dla mnie to możliwość rozwoju, udziału w kursach, które są bardzo kosztowne. To poszerzenie wiedzy i moich dotychczasowych doświadczeń. (Sebastian Russek, uczeń klasy III).

– Wyjazdy edukacyjno-zawodowe to świetna okazja do poznania nowinek technicznych, obecnego rynku pracy (Katarzyna Gędoś, klasa II).

Redakcja

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj