Kategorie
Aktualności Gazeta Trzebinska

Nowy ośrodek zdrowia bez złotówki z budżetu miasta?

PPP to trwała współpraca pomiędzy miastem, gdzie prywatny kapitał pracuje na rzecz realizacji zadań publicznych.

Największą inwestycją ostatnich lat w Trzebini, dotyczącą budynków użyteczności publicznej jest budowa nowego komisariatu przy ul. Krakowskiej.

Kto choć raz odwiedził starą komendę, dostrzegł konieczność znalezienia nowego lokum dla policjantów. Nowy komisariat wygląda estetycznie, nowocześnie i funkcjonalnie. Trzebinia do tego przedsięwzięcia dołożyła 2 mln złotych oraz oddała atrakcyjną nieruchomość.

Kolejnym chętnym do zmiany budynku jest niewątpliwie przychodnia przy ul. Harcerskiej. Choć stan jej budynku nie jest dramatyczny, to z pewnością wymaga ciągłych kosztownych modernizacji. Problem stanowi też jego dostępność. Gruntowna modernizacja czy budowa nowej przychodni to wielomilionowa inwestycja, której powodzenie wydaje się być tylko zależne od zewnętrznego dofinansowania. Jednak gminy mają odpowiednie narzędzia, nie tylko do wywiązania się z gwarantowanej opieki zdrowotnej, ale też świadczenia ich na wysokim poziomie.

Partnerstwo Publiczno – Prywatne lekarstwem na problemy finansowe

Niestety niska świadomość i wiedza dzisiejszych samorządowców na temat PPP decyduje o jej rzadkim stosowaniu, choć sama formuła wydaje się remedium na większość bolączek organizacyjnych i inwestycyjnych samorządu.

Jak wygląda PPP w służbie zdrowia?

W skrócie: to trwała współpraca pomiędzy miastem, a prywatnym inwestorem, gdzie prywatny kapitał pracuje na rzecz realizacji zadań publicznych. Na przykład – Trzebinia powierza partnerowi prywatnemu sfinansowanie, projektowanie, budowę (lub modernizację istniejącej) przychodni, jej utrzymanie i udzielanie świadczeń zdrowotnych, wciąż nieodpłatnie. W zamian inwestor czerpie korzyści wynikające z kontraktu z NFZ na realizację świadczeń zdrowotnych i prowadzi własną poza kontraktową działalność komercyjną.

Największym sukcesem tej formy współpracy jest trwająca budowa Szpitala Powiatowego w Żywcu za ponad 180 mln zł. Jednak dla skali Trzebini można wspomnieć o przekształceniu Domu Opieki Społecznej w Kobylnicy (k. Słupska) na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego za 4,3 mln zł.

[amo_member id=”2551″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.