Reklama
gazeta_trzebinska_3

W sierpniu 2018 lekarze chrzanowskiego szpitala przeprowadzili pierwszy zabieg endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego

– Tak jak każde kolano jest inne, tak też różne zmiany chorobowe powodują ból w stawie kolanowym – podkreśla dr Piotr Kusiak, ordynator oddziału chirurgii urazowo – ortopedycznej w chrzanowskim szpitalu. Dodaje że metoda leczenia, która będzie dobra dla jednego stawu nie będzie tak samo dobrą dla leczenia bólu w innym stawie.

Rozszerzenie rodzaju operacji na stawie kolanowym pozwoli nam na kompleksowe leczenie jego schorzeń.

Możliwości operacyjne, którymi obecnie dysponuje oddział ortopedii w Chrzanowie to:

– artroskopia (wprowadzenie 5mm kamery do wnętrza stawu i operowanie mini narzędziami, kontrolując przebieg zabiegu operacyjnego na monitorach telewizyjnych).

– endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego cementowa

– endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego bezcementowa ( stosowana w stawach z dobra jakością kości)

– endoproteza powierzchniowa stawu kolanowego (zarezerwowana dla ogniskowych uszkodzeń chrząstki u młodszych, aktywnych chorych).

– Endoproteza powierzchniowa to ortopedyczny biomateriał nowej generacji składający się z kwasu hialuronowego, polietylenu i trzonu tytanowego – wyjaśnia dr Kusiak. Tłumaczy, że poprzez specjalnie opracowany skład implant ten jest biokompatybilny i wchodzi w korzystną interakcję z otaczającymi tkankami odtwarzając anatomicznie obciążaną powierzchnię stawową. Rozmiar endoprotezy pozwala precyzyjnie leczyć niewielkie uszkodzenia w obrębie stawu nie naruszając zdrowej nieuszkodzonej chrząstki z otoczenia. Wielkość implantu porównać można do rozmiaru paznokcia na kciuku u osoby dorosłej.

Endoprotezę stosuje się przy objawowych lub ostrych pourazowych uszkodzeniach chrzęstnych lub kostno-chrzestnych zlokalizowanych na obciążanych powierzchniach stawowych kłykci kości udowej.

Zabieg operacyjny składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie przy użyciu kamer wewnątrzstawowych określa się rozmiar i i umiejscowienie uszkodzenia. Następnie precyzyjnie ustala się miejsce operacyjnego otwarcia stawu, tak aby było dokładnie nad uszkodzeniem chrząstki. Przy użyciu specjalistycznych przymiarów,prowadnic, frezów i impaktorów lekarze opracowują uszkodzenie. – W tak przygotowaną lożę implantujemy endoprotezę powierzchniową. Zabieg kończy chirurgiczne zamkniecie niewielkiej 3 cm rany operacyjnej – zaznacza ordynator Kusiak.

Korzyści kliniczne wynikające z zastosowania implantu to: – Przywrócenie funkcjonalnej powierzchni stawowej w celu powstrzymania mechanicznego tarcia i zniszczenia otaczających ubytek powierzchni stawowych. – Umożliwienie natychmiastowego obciążania, czego rezultatem jest szybka rehabilitacja i powrót do aktywności.

– Zachowanie anatomii pacjenta poprzez mechaniczne wypełnienie tkanki. – Minimalnie inwazyjny zabieg. – Wczesna mobilizacja pacjenta i ograniczony czas rehabilitacji. – Wyniki badań wykazują znacznie zmniejszony poziom bólu, poprawę aktywności fizycznej oraz podniesienie jakości życia.

[amo_member id=”2547″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

 

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj