Reklama
gazeta_trzebinska_3

Gra w szachy to dyscyplina sportowa, która rozwija intelekt i charakter. Badania wskazują na to, że bardzo dobrze działa na pamięć i rozwija zdolności matematyczne.

Od lat na terenie gminy Trzebinia  prowadzone są zajęcia szachowe. Domy Kultury oraz część szkół przygotowują młodzież do startu w ogólnopolskich olimpiadach. Zainteresowanie szachami jest spore. Przeżywają swój renesans – komentuje Janusz Szczęśniak,  pasjonat szachów i założyciel znanego w całej Polsce i Europie Klubu Szachowego „Hetman Koronny”.

Klub od lat święci triumfy i stoi w jednym szeregu z klubami z największych ośrodków miejskich ze znacznie większym potencjałem finansowym. A „Hetman Koronny”  pomimo, że nie do końca promowany, należy do najlepszych  klubów w Polsce, czego dowodem są awanse młodych i zdolnych szachistów do mistrzostw świata. Dzięki klubowi dzieciaki rozwijają swoje pasje i osiągają wysokie pozycje w klasyfikacjach. Klub jest najlepszą reklamą naszego miasta.

Za ogromny sukces uznaję stworzenie tego klubu i utrzymywanie na wysokim poziomie sportowym zawodników – dodaje Janusz Szczęśniak

Szkoła Podstawowa nr 8 w Trzebini stała się częścią kultury szachowej. To w jej murach rok w rok organizowane są poważne mistrzostwa, na które zjeżdżają takie sławy jak Paweł Czarnota czy Dariusz Świerszcz. Na ostatnim turnieju pojawił się Daniel Sadzikowski. Ten arcymistrz w grze szachowej zainaugurował otwarcie wydarzenia.

Awans do I ligi szachowej

Aktualnie do mistrzostw Europy w Rydze przygotowuje się Weronika Łęczek.

18 – letnia historia klubu obrazuje pasmo sukcesów i duży potencjał młodych szachistów. To dzięki nim klubowi udało się dostać do ekstraklasy na trzecim miejscu,  zaraz za Polonią Warszawa i Polonią Wrocław. Wielkie metropolie ustępowały miejsca niepozornemu klubowi z Trzebini.

W tej chwili szachiści „Hetmana Koronnego” wygrali w szachach błyskawicznych we Wrocławiu. Weronika Zabrzańska zdobyła  tytuł Wicemistrzyni Polski w kategorii dziewcząt do lat 12.

Drużyna  „Hetmana Koronnego” z Trzebini ma w swoich szeregach  najlepszego gracza ligi – Michała Karpusa. Miał on wielkie szanse na zdobycie kompletu punktów na najtrudniejszej, pierwszej szachownicy, jednak w ostatniej rundzie lepszy od niego okazał się Marek Pniaczek z UKS przy SP 8 Chrzanów.

Trzebińskie sukcesy są związane z dziewczętami. To one wiodą prym w zdobywaniu złotych medali i pozycjonowaniu klubu na arenie międzynarodowej. Panowie również osiągają wysokie notowania, ale jeszcze nie zdobyli złotego medalu. W strukturach klubu jest 10 – latek będący wicemistrzem – Hubert Mencer jednak złota jeszcze nie uzyskał.

Martyna Wikar, Weronika Zabrzańska zdobyły dla naszego klubu złote medale. Milena Ślusarczyk była srebrną medalistką do lat 8, a następnie zdobyła brązowy medal w szachach szybkich – dodaje Janusz Szczęśniak.

Szachy w miastach

Jestem wielkim orędownikiem tworzenia w przestrzeni naszych miast otwartych szachownic, przy których można usiąść i rozegrać partyjkę. Rynek w Trzebini jest objęty jeszcze decyzjami związanymi z rewitalizacją, ale po tym czasie będzie możliwe postawienie takich szachownic. W pełni popieram pomysły, żeby takie miejsca były w parkach – to na pewno będzie ukłon w kierunku osób starszych. Na krakowskich planach takie rozwiązania są bardzo popularne – dodaje nasz rozmówca.

Prezes Klubu a Starosta

Wśród swoich podopiecznych i ich rodziców dominują pozytywne opinie i duży szacunek za wkład w ich pociechy. Jednak zdarzają się złośliwe komentarze:

To świadczy jedynie o komentujących, ponieważ są to najczęściej ludzie bojący się konfrontacji i anonimowo wylewający swoje frustracje. Do tego jako osoba publiczna należy się przyzwyczaić.

Nie jestem radykałem. Staram się ludzi traktować przyjacielsko i jako samorządowiec staram się być sprawiedliwym w osądach.

Niektórzy oczekują szybkich rezultatów a proces szachowy to długotrwały proces. Korzyści z nauki w szachy dzisiejsze dzieci będą widzieć za następne 10,15 lat.

[otw_shortcode_info_box border_style=”dotted” rounded_corners=”rounded-5″ background_color_class=”otw-green”]Janusz Szczęśniak – Oprócz międzynarodowego turnieju młodych talentów, zorganizował 4 krotnie indywidualne finały mistrzostw kobiet i mężczyzn do lat 20 – za tę organizację otrzymał szachowego Oskara, największe wyróżnienie w tej dziedzinie – Hetmana 1999. Były reporter Radia Katowice, były dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie a także Trzebińskiego Centrum Kultury. Aktualnie Starosta chrzanowski.[/otw_shortcode_info_box]

Młodzi do samorządów?

Młody człowiek powinien spróbować pracy w samorządzie, jeżeli jest otwarty na problemy ludzi i kontakt z innym człowiekiem, to jest to dla niego dobra droga. Jeżeli miał okazję działać społecznie i połknie tego bakcyla, może tę drogę kontynuować. Ważna jest uczciwość, bo to wielka odpowiedzialność za podejmowane decyzje i żelazne nerwy – komentuje Szczęśniak

[amo_member id=”2530″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj