Reklama
gazeta_trzebinska_3

Jak każdego roku od ponad dwudziestu lat harcerze oraz zuchy z Hufca ZHP Trzebinia wyjechali na obóz podsumowujący ich pracę w drużynach i gromadach. Baza obozowa mieści się w Wiciu, w województwie Zachodniopomorskim, oddzielona zaledwie kawałkiem lasu od morza.

Rok w rok baza jest profesjonalnie przygotowywana przez grupę kwatermistrzowską. Pierwszy turnus trwał od 2 do 24 lipca, na którym stworzono trzy podobozy – harcerske Manufaktura i Robinson oraz zuchowy Instytut Badań Zaginionych Cywilizacji. Każdy z nich miał oddzielną fabułę, którą kadra oraz uczestnicy wspólnie realizowali.

Podobóz Manufaktura

Uczestnicy czas spędzali na odkrywaniu tajemnicy rodów Wedlów oraz Kleinów, które kiedyś władały Pomorzem, a także na odnalezieniu zaginionego testamentu głowy rodu – Estebana Wedla. Kadra wcieliła się w postacie osób z tych rodów, natomiast harcerze stworzyli biura detektywistyczne. Detektywi codziennie odkrywali nowe wskazówki. Pisali raporty, a także prowadzili przesłuchania, co ostatecznie doprowadziło ich do odkrycia, kim był złodziej testamentu, a także do odnalezienia wielkiego skarbu.

Podobóz Robinson

Jak wskazuje jego nazwa nawiązał swoją fabułą do książki Przypadki Robinsona Cruzoe. Uczestnicy wylądowali na bezludnej wyspie i stali się rozbitkami. Codzienne obozowe zajęcia, a także różnorakie gry wiązały się z ukazaniem życia prawdziwego rozbitka, a także przybliżały ich do ucieczki z wyspy.

Instytut Badań Zaginionych Cywilizacji

Kolonia zuchowa wcieliła się w prawdziwy Instytut. Kadra została profesorami, natomiast zuchy ich studentami. Podczas świetnej zabawy uczestnicy kolonii odkrywali zaginione cywilizacje. Przemierzali morza i oceany, docierając w najdalsze zakątki świata. Odwiedzili Indian w Ameryce Północnej aby zbudować wioskę czy polować na bizony. W starożytnej Grecji uczestniczyli m.in. w igrzyskach oraz poznawali panteon ówczesnych bóstw. Natomiast w Japonii odkrywali sztukę posługiwania się pałeczkami, zaparzania herbaty oraz poznawali samurajów.

Oprócz działania w okręgu swoich podobozów, uczestnicy mogli się również ze sobą integrować na  wielu ogniskach, Festiwalu Piosenki Obozowej, dyskotekach oraz oczywiście po prostu dobrze się wspólnie bawiąc w czasie wolnym.

Nauka, sztuka, aktywność fizyczna

Nie tylko zajęciami uczestnicy obozu żyli. Czekały ich również ciekawe wycieczki. Zuchy odwiedziły papugarnię oraz motylarnię, harcerze świetnie bawili się w Leonardii – parku maszyn i urządzeń zaprojektowanych m.in. przez Leonarda da Vincii, harcerze starsi spróbowali swoich sił podczas paintballu, natomiast Robinsoni odwiedzili Ustkę.

Po aktywnych zajęciach i czasie spędzonym na świeżym powietrzu jedyne o czym się marzy, to by coś zjeść, a jedzenie w Wiciu jest akurat jednym z najlepszych. Uczestnicy obozu codziennie mają cztery posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację.

Codziennie do jedzenia jest coś innego i równie pysznego. Dla nocnych głodmorów przed stołówką zawsze czeka chleb, herbata oraz jakieś dodatki – mówi Wiktoria Kępińska będąca na obozie w Wiciu już po raz piąty, z tego po raz drugi jako kadra młodzieżowa.

Kadra podobozu Manufaktura zaplanowała jeszcze jedną atrakcję – trzydniową wędrówkę, zarówno dla harcerzy jak i harcerzy starszych. Obie grupy wędrowały niosąc ze sobą w plecakach najpotrzebniejsze rzeczy, zmierzając do kolejnych punktów noclegu. Harcerze nocowali pod zadaszeniem w świetlicach, natomiast harcerze starsi na swoich barkach mieli również namioty, które potem służyły im za schronienie. Każdy mógł się wykazać podczas wspólnego gotowania posiłków na kuchni polowej, zdobywając sprawność Kuchcika. W menu znajdowały się takie potrawy jak ryż z jabłkami, spaghetti, makaron z jagodami i wiele innych pyszności.

Cieszę się, że uczestnicy obozu w Wiciu będą mieli takie piękne, wakacyjne wspomnienia – mówi komendant obozu harcmistrz Irena Piątek – nad ich bezpieczeństwem czuwali ratownicy WOPR, służba medyczna w postaci pielęgniarek i lekarzy oraz kadra obozu i podobozów.

[amo_member id=”2530″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj