Kategorie
Aktualności Gazeta Trzebinska

Czy archeolodzy w Chrzanowie dokonali przełomowego odkrycia?

Prace prowadzone są w obrębie nieistniejącego już dworu Ossolińskich.

W trakcie prac archeologicznych prowadzonych w Parku Miejskim w Chrzanowie, odsłonięto fragment murów szerokich na 1,4m. Ich charakter wskazuje na to, że powstały prawdopodobnie w średniowieczu.

Prace prowadzone są w obrębie nieistniejącego już dworu Ossolińskich. Dwór wzniesiono w XVIII wieku i w prawie niezmienionej formie, przetrwał do wieku XX. Budynek rozebrali Niemcy w czasie II Wojny Światowej, w celu budowy dzisiejszej ul. Mickiewicza, która dawniej zwała się ulicą  Zamkową. Od dawna domniemywano, że dwór został wzniesiony na innym, jeszcze starszym obiekcie.

[otw_shortcode_info_box border_style=”bordered” background_color_class=”otw-green”]W podaniach z roku 1430 r. jest mowa o zamku” czy też grodzisku z Chrzanowa[/otw_shortcode_info_box]

Przetrwały plany z XIX w. adaptacji dworu na izbę sądową, a pobliski budynek – w którym dziś mieści się szkoła muzyczna – na więzienie. Pozwoliły to na dokładne określenie położenia dworu. Odsłonięty fragment murów w średniowieczu mógł stanowić dawne wejście do wieży mieszkalno-obronnej, które później zmniejszono i zakratowane.

Po zakończeniu badań wykopaliska znów spoczną pod ziemią. Nie Zabezpieczenie ich przed warunkami atmosferycznymi spowodowałoby ich ostateczne zniszczenie. Wyeksponowanie odkryć, zaś wiązałoby się ze znacznymi kosztami. Możliwe, że po zweryfikowaniu prawdziwości tez o średniowiecznym rodowodzie dawnego dworu, pozyskano by fundusze z zewnątrz

Przy pracach wykopaliskowych pomagają więźniowie z trzebińskiego zakładu karnego.

[amo_member id=”2551″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.