Reklama sponsorowana
gazeta_trzebinska_3

Historia Dworu Zieleniewskich sięga XIV wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Karwacjanów. Na przestrzeni wieków zmieniali się liczni właściciele, jak też sam obiekt. Obecny kształt dworu został nadany w XVIII wieku.
Dzisiejsza powszechnie używana nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich; Paulina i Marian Zieleniewscy byli właścicielami dworu do 1945 r. Po zakończeniu II Wojny Światowej znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy.
Dwór nie remontowany przez lata utracił wiele swojej świetności. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.
W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich – Zbigniewa Zieleniewskiego.
Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem remontu generalnego dworu w 1990 r. był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast poddasze zaadaptowano na pokoje.

Dwór z XVII w. w Trzebini (fotografia po 1905 r.) ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie.
Rep. A. Kostka, znajduje się w zasobach Muzeum Regionalnego w Trzebini.

Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj