Kategorie
Gazeta Trzebinska Historia

Cykl Historyczny – Dwór Zieleniewskich w Trzebini

Historia Dworu Zieleniewskich sięga XIV wieku.

Historia Dworu Zieleniewskich sięga XIV wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Karwacjanów. Na przestrzeni wieków zmieniali się liczni właściciele, jak też sam obiekt. Obecny kształt dworu został nadany w XVIII wieku.
Dzisiejsza powszechnie używana nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich; Paulina i Marian Zieleniewscy byli właścicielami dworu do 1945 r. Po zakończeniu II Wojny Światowej znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy.
Dwór nie remontowany przez lata utracił wiele swojej świetności. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.
W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich – Zbigniewa Zieleniewskiego.
Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem remontu generalnego dworu w 1990 r. był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast poddasze zaadaptowano na pokoje.

Dwór z XVII w. w Trzebini (fotografia po 1905 r.) ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie.
Rep. A. Kostka, znajduje się w zasobach Muzeum Regionalnego w Trzebini.

Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.