Reklama
gazeta_trzebinska_3

Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR

Przed II wojną światową, z inicjatywy kierownika szkoły powszechnej w Sierszy Franciszka Kuli, rozpoczęto budowę budynku nowej szkoły, który nie został dokończony, a Franciszek Kula zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym. Budynek miał mieć jeszcze jedno skrzydło będące odbiciem lustrzanym.
Po zakończeniu wojny przystąpiono z inicjatywy Bolesława Znańskiego (przedwojenny nauczyciel matematyki i fizyki) do utworzenia pierwszej szkoły średniej w Sierszy. 13 lutego 1945 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie wydało zezwolenie na założenie Prywatnego Gimnazjum i Liceum w Sierszy. Tymczasem okazało się, że w Sierszy nie było odpowiedniego budynku, mimo, że istniał gmach szkoły wybudowany przed wojną z inicjatywy Franciszka Kuli. Lecz Niemcy urządzili w nim Gminę Zbiorową dostosowując sale szkolne do celów biurowych. W takim stanie budynek nie nadawał się do użytku i wymagał przeróbek. Z pomocą przyszedł inż. Jan Szlachta (dyrektor kopalni “Artur”), który 15 lutego 1945 r. oddał szkole w bezpłatne użytkowanie budynek nr 320. Koszty związane z utrzymaniem budynku wzięła na siebie kopalnia.
Inauguracja pierwszego roku szkolnego odbyła się 26 lutego 1945 r. Pierwszym dyrektorem szkoły był mgr Bolesław Znański.
Były wówczas 4 klasy gimnazjalne i jedna licealna, w sumie uczęszczało 135 uczniów.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Trzebini.

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj