Reklama
gazeta_trzebinska_3

W trakcie minionej kampanii wyborczej, flagowym postulatem komitetu Trzebinia Od Nowa było wprowadzenie Trzebińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komitet dysponując gotowym projektem uchwały, zgłosił go pod głosowanie Rady Miasta w poprzedniej kadencji. Umożliwia to inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców, którą wprowadzono do statutu Gminy staraniem Stowarzyszenia Wolna Trzebinia w 2015 r. Komitet zebrał wymaganą liczbę 300 podpisów mieszkańców Gminy (zebrano ponad 360 podpisów) i końcem września przedłożył Przewodniczącej Rady Miasta.

Budżet obywatelski (czy inaczej: budżet partycypacyjny) jest procesem społecznych konsultacji władz miasta z mieszkańcami. Szacuje na co konkretnie przeznaczyć wydzieloną część miejskiego budżetu. Konsultacje przybierają formę demokratycznego głosowania, gdzie większość mieszkańców decyduje jaki projekt zgłoszony przez nich samych zrealizować. Mieszkańcy najlepiej znają potrzeby swoje i swoich lokalnych społeczności, a budżet obywatelski jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu.

Odpowiedź Rady Miejskiej nadeszła prawie miesiąc później i informowała o… trwającej weryfikacji przedłożonych podpisów co jest skandalem!

Takie zadanie wydaje się łatwe dla organu dysponującego bazą PESEL i nie powinno potrwać dłużej, niż dniówka pojedynczej osoby. Ponadto, projektowi zarzucono niezgodność nowelizacji z ustawą samorządową, która weszła w życie końcem stycznia 2018, lecz jej rozwiązania będą miały zastosowanie dopiero w rozpoczynającej się teraz kadencji. W tym czasie – od złożenia wniosku do zaprzysiężenia nowej Rady Miasta (6 tygodni) – odbyły się cztery posiedzenia Rady, która mogła pracować nad projektem. Projektowi również zarzucono, że nie uwzględnia funduszu sołeckiego dla którego – w intencji uchwałodawcy – budżet obywatelski jest uzupełnieniem, a nie ekwiwalentem.

Obecnie, po prawie dwóch miesiącach od złożenia projektu, projekt poddawany jest analizom, a podpisy wciąż są weryfikowane.

[amo_member id=”2551″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj