Reklama
gazeta_trzebinska_3

Stworzenie chrzanowskiego waterfrontu to zadanie trudne, ale nie niemożliwe. Większość terenów nabrzeża Chechła nie jest efektywnie wykorzystana, by służyła mieszkańcom.

Jej wiedza i umiejętności dopasowywania i wpisywania w otoczenie swoich projektów budzą zachwyt. Marta Pietrzyk wraz z mężem Damianem projektuje i wizualizuje śmiałe koncepcje nie tylko dla powiatu chrzanowskiego. W swoich dotychczasowych zadaniach stworzyła rewaloryzację zabytkowej koloni robotniczej wraz z przestrzenią miejską w chrzanowskim Fabloku, współtworzyła budowę placu Luzara w Trzebinii, a teraz podjęła się zaprojektowania Od nowa terenów, które od lat leżą zapomniane i niedostosowane do nowych realiów. Swoje pomysły planuje przedstawiać burmistrzom, samorządowcom i mieszkańcom, którzy są dobrym źródłem inspiracji. 

Chrzanowski potok lewego dopływu Chechła  to wstydliwy temat. Zaniedbane i zdegradowane miejsce ciągnące się przez powiat, nie zachęca do jego odwiedzin. Wielokrotna ingerencja człowieka poprzez zabudowę i prostowanie koryt rzecznych zaburzyła naturalne środowisko i wyjałowić biologicznie te tereny. Z tym planuje walczyć młoda architekt krajobrazu Marta Pietrzyk, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Przygotowała swoją kompleksową wizję miejsca otwartego dla i na  ludzi. Kanał ma zmienić się nie do poznania. Planowane są ścieżki, z których skorzystają rolkarze, biegacze, spacerowicze czy rowerzyści. Dodatkowo całość dopełni mała architektura oraz zadbana roślinność, a to właśnie w niej specjalizuje się młoda architekt. W kontekście przeprowadzenie prac rewitalizacyjnych tych terenów podobny pomysł wynosiło już Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów. 

Jak ocenia radny Tomasz Brożek z Chrzanowa, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić pełną renaturalizację koryta, ponadto zaznacza, że cały projekt powinien być przygotowany przy ścisłych konsultacjach z biologami i specjalistami od rzek. 

Koncepcja ma być zespoleniem istniejącej już ścieżki dydaktycznej Doliny Chechła z nową wizją miejsca, o którą chce powalczyć Marta. Planowane są nie tylko konsultacje ze specjalistami w swoich dziedzinach, jak bardzo pomysły mieszkańców powiatu mogą być w dłuższej perspektywie realizowane, ale również z mieszkańcami, do których jest adresowany pomysł. To oni powinni decydować, czego oczekują od tych terenów, bez uszczerbku dla samej natury, która powinna tutaj zagościć, tworząc holistyczną ścieżkę przyrodniczą od źródeł do ujścia potoku. 

W tej chwili fragmentarycznie potok jest mocno poddany ingerencji. Już od XIV wieku, kiedy to zaczęto wydobywać kopaliny. Wiele fragmentów sztucznie regulowane. Miejsce nie jest ani czyste, ani bezpieczne. 

 

 

[otw_shortcode_info_box border_color_class=”otw-green-border” border_style=”bordered” background_color_class=”otw-green” background_pattern=”otw-pattern-3″ icon_type=”general foundicon-idea”]Waterfront – to obszar lądowy położony przy naturalnym zbiorniku wodnym lub korytarzach rzecznych. [/otw_shortcode_info_box]

[amo_member id=”2530″ item-width=”150″ align=”right” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]

 

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj