glowne menu kategorii/ plus rozwijanie

wyszukiwarka

Twój News / Polsatnews + formularz

Burmistrz ma plan jak odkorkować centrum Trzebini

Rada miejska na wniosek Grzegorza Żuradzkiego przyjęła wielowariantową koncepcję nowych dróg gminnych.
asphalt-clouds-fields-56832

Rada miejska na wniosek pełniącego obowiązki burmistrza Grzegorza Żuradzkiego, przyjęła uchwałę o wygospodarowanie środków na wielowariantową koncepcję nowych dróg gminnych, mających  niebawem połączyć Os. Widokowe z Myślachowicami oraz ulicą Piłsudskiego.

Z budową drogi wiązać ma się zwiększona dostępności do terenów zielonych, stworzenie bezpiecznych szlaków spacerowo – rowerowy na wzór Piły Kościeleckiej, czy najważniejsze — skrócenie czasu jazdy kierowców i odkorkowanie Centrum Trzebini.

Nowe trasy wylotowe

Zgodnie z zapowiedziami, nitka drogi do Myślachowic zakłada dwa warianty. Pierwszy to puszczenie drogi od tzw. Zimnej Ciepłowni ze wschodnim obejściem Góry Bożniowa jednak ze większą ingerencją w las.

Drugi plan  jest bardziej wygięty z jednoczesnym, mniejszym wtargnięciem w tereny zielone. Wykonana będzie dodatkowo droga poprzeczna, czyli tak zwany krzyżak. Swój wylot ma mieć w okolicach Szybu Zbyszek.

Będziemy przebijali się powyżej dawnego wysypiska – dodaje Grzegorz Żuradzki.

Koszt drogi może wynieść  40 ml złotych.

Szacujemy dotacje na poziomie 65% wartości. To z kolei pozwoli nam w zależności od możliwości finansowych, kolejne 12-15 milionów rozłożyć na 3-4 lata. W ostateczności można pokusić się o kredyt, ale wariant ten jest mało prawdopodobny – informuje Grzegorz Żuradzki.

W przyszłym roku rusza rządowy program przebudowy dróg lokalnych, do którego przymierzają się włodarze miasta. Koncepcja zostanie przygotowana, gdyż będzie stanowić podstawowy dokument aplikacyjny do programu. Po otrzymaniu rządowego wsparcia droga zostałaby wykonana w formule Zaprojektuj – Wybuduj (przyp. na tej samej zasadzie budowana jest obwodnica Babic). Inicjatywa zakłada stworzenie wielowariantowej koncepcji, decyzję środowiskową i program funkcjonalno – użytkowy. Droga ma mieć klasę Z, czyli zbiorczą.

Co to znaczy? Dwa pasy ruchu po 3,5 m każdy, pobocze metrowe z jednej strony i 2,5 metrowe po drugiej stronie.

Miasto nie robi na razie pełnego projektu, ze względu na duży wydatek. Urząd czeka na uruchomienie programów aplikacyjnych. Posiadając te wszystkie elementy można złożyć  wniosek , zaraz po jego ogłoszeniu. Daje to  większe szanse na otrzymanie środków. Na bazie koncepcji, zaprojektowanie techniczne drogi, wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane zapewnia pomysłodawca. Ostatni  etap to ruszyć z realizacją.

Skrzyżowanie z ulicą Piłsudskiego będzie projektowane na podstawie innego wniosku. Część środków wyłożyć ma Zarząd Dróg Wojewódzkich. Pomysły zakładają stworzenie ronda, bądź świateł w tym rejonie.

Tereny zielone na wyciągnięcie ręki?

Trasa docelowo połączy, a raczej ułatwi dostęp do rezerwatu Ostra Góra. Sieć ścieżek rowerowych, które mają być projektowane, będą biegły wzdłuż drogi, aż do doliny Baraniego Dołu, a nawet dalej.

To fajny korytarz rekreacyjny. Mam nadzieję, że nie będzie zachodziła ingerencja w Bożniową. – mówi Pani Katarzyna, mieszkanka Myślachowic.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.