Kategorie
Aktualności Biznes i Gospodarka Gazeta Trzebinska Podatki

Boom mieszkaniowy w Chrzanowie. Centrum miasta mocno się zagęszcza.

Zdania mieszkańców są podzielone.

Nowoczesne, wielkomiejskie osiedle w miejscu dotychczasowego targowiska. Deweloperska inwestycja mieszkaniowa realizowana przez katowicką firmę DOM BUD przy ulicy Partyzantów w Chrzanowie, na terenach których niebawem wyrośnie osiedle mieszkaniowe ze 176 lokalami. W końcu ogłoszona przed kilkoma dniami realizacja bloku mieszkalnego z 37 lokalami przy ul. Mieszka I, którego inwestorem będzie chrzanowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. To projekty, które z założenia mają zagęścić centrum miasta, polepszyć walory estetyczne okolicy oraz zachęcić ludzi, nie tylko młodych do osiedlania się w Chrzanowie oraz zatrzymania tych, którzy ze względu na brak perspektywy zamieszkania w mieście, rozważają przeprowadzkę.

Jak oceniają lokalne biura nieruchomości, popyt na pierwotny rynek budownictwa mieszkaniowego jest duży. To zasługa zmniejszonych kosztów związanych z długotrwałymi pracami remontowymi, dostosowującymi mieszkanie do potrzeb nowych lokatorów, czy coraz popularniejsza chęć zakupu mieszkania pod klucz, będąca ciekawą alternatywą dla standardu deweloperskiego w nowym lokum.

Miasto planuje pogodzić i zrównoważyć formułę budownictw społecznego wobec deweloperskiej. Ma to zapewnić możliwość zakupu własnego mieszkania przez osoby o niskich i średnich dochodach. Czynsz z założenia nie przekraczałby 13,20 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że za mieszkanie o powierzchni  40 m² czynsz wyniósłby 528 zł + opłata za media.

Wojna o słońce i miejsca parkingowe

Zdania mieszkańców są wyraźnie podzielone. Mocnym argumentem przemawiającym za zmianą lokalizacji inwestycji np. na osiedle Młodości,  jest brak miejsc parkingowych i terenów zielonych. Miasto odbija piłeczkę tłumacząc, że powstanie parking podziemny dla mieszkańców bloku, co nie powoduje zatorów. Czy to przekona sceptyków? Mieszkańcy osiedli, nie tylko Północy postulują o stworzenie większej ilości miejsc parkingowych dla obecnych mieszkańców – to w ich ocenie jest priorytet, którym radni powinni się zająć. Burmistrz jednak uspokaja mieszkańców i tłumaczy – przy osiedlu Północ powstało 95 miejsc parkingowych.

Z dużym niezadowoleniem podeszły osoby zamieszkujące blok nr 4 – ich zdaniem nowy obiekt całkowicie zasłoni dostęp do światła słonecznego i zmniejszy wartość rynkową mieszkań.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.