Reklama
gazeta_trzebinska_3

Jest atrakcja i nowe przedsięwzięcie, ale także oburzenie mieszkańców. Nowy projekt, który w zamyśle ma uatrakcyjnić Balaton i otworzyć go na całoroczne formy rekreacji i sportu, dzieli mieszkańców. Zatapianie wraków pełnych chemii nie jest dobrym pomysłem — oceniają internauci, jednak właściciele bazy nurkowej Octopus odpowiadają — Nie ma obaw o żadne zanieczyszczenie czy uszczerbek estetyczny. Wszystko jest doprowadzone do stanu niezagrażającego faunie i florze, a z perspektywy plażowicza i amatora kąpieli niewidoczne. Dodają, że to, co w tej chwili znajduje się na zdjęciach, nie przybrało ostatecznej formy.

Nurkowie planują wyczyścić z mułu torowisko i ustawić na nim przewrócony wózek wydobywczy, ale także na bazie tego stworzyć podwodne muzeum honorując przemysłową historię Trzebini. Dodatkowo w przyszłym roku zostaną przekazane kolejne figury świętych od piekarzanina z pracowni figur sakralnych. Docelowo będą one w pozycji pionowej, więc jak zaznacza Krzysztof Wichter, nie należy się sugerować dzisiejszymi zdjęciami.

Przed nami jeszcze ustawianie figurek w docelowej pozycji — zaznacza nurek.

Właściciel klubu dodaje, że po raz 3 będzie organizowane wielkie sprzątanie dna kamieniołomu, przypominając, że ostatnim razem wybrano ponad 700 kilogramów wszelkiej maści śmieci. Warto zaznaczyć, że jest to działanie pro bono. Początkiem grudnia rozpocznie się akcja czyszczenia Balatonu.

Dodatkowo z informacji uzyskanych od Burmistrza Jarosława Okoczuka, wiemy, że samochód, który wylądował w wodzie, nie jest wrakiem, jak to mylnie użyto tej formy, a pojazdem zarejestrowanym, stanowiący własność instruktorską Krzysztofa Wichtera, na którym odbywają się zajęcia instruktorskie komercyjne jak również w ramach służb. Sprzęt w całości został pozbawiony elementów mechanicznych i oczyszczony z olejów.

Ludzie z takimi uprawnieniami są godni zaufania i póki co, robią kawał dobrej roboty — komentuje Burmistrz Trzebini.

Nie tylko sport, ale pomoc i treningi.

Krzysztof Wichter z klubu płetwonurków przekonuje, że zatopione samochody posiadają wymiar nie tylko czysto rozrywkowy, ale także praktycznej nauki.

Strażacy z powiatu chrzanowskiego odbędą specjalistyczne szkolenia, właśnie na samochodach. Tylko w praktyce można wyuczyć się poręczowania, zachowania na wraku pod wodą, czy przeprowadzenie szybkiej i skutecznej akcji wyciągania poszkodowanego z zatopionego samochodu.

Nurkowie będą przeprowadzali kursy wśród strażaków, nie tylko tych zawodowych, ale także ochotników. Mają już pierwszą chętną grupę z Chrzanowa. Samochody są przy tym niezbędne — dodają. Balaton to idealne miejsce szkolenie, ponieważ nie jest za głębokie, posiadając 12 metrów do dna i ma odpowiednio dobrą przejrzystość.

Burmistrz nie wiedział o planach zatapiania elementów, ale wspiera rozwój Balatonu na wielu obszarach.

Figury naturalnej wielkości, samochody i składowe nawiązujące do przemysłowej historii wyrobiska mają stać się integralną częścią dna Balatonu. Od lat zatopione elementy wyrobiska nie przeszkadzały mieszkańcom — komentują pozytywnie nastawieni do realizacji internauci i dodają — to rzeczywiście uatrakcyjni nasz region. Płetwonurkowie przyznają, że to jest gra o wpisanie Balatonu jako miejsca nurkowego na wysokim poziomie. To tutaj mają szkolić jaskiniowi nurkowie, a kolejne sekcje czekają w kolejce na rozwój wydarzeń. Po rozmowie z Burmistrzem wiemy, że zależy mu na całorocznym rozwoju obiektu i kibicuje wszelkim działaniom.

Faktem jest, że Burmistrz nie miał świadomości o podjętych przez nas działaniach zatapiania figur, co należy podkreślić, ale dzierżawiąc teren, to my odpowiadamy swoimi nazwiskami i firmą za całość inwestycji.

Właściciel uspokaja i przekonuje — tutaj nie ma mowy o zanieczyszczeniu zbiornika. Kontrola WIOŚ również nie wykazała zanieczyszczenia akwenu. Nie bylibyśmy na tyle mało roztropni, aby doprowadzać do katastrofy ekologicznej i na własne życzenie ponosić konsekwencje prawne czy finansowe. Jako nurkowie dbamy o tak wartościowe miejsca, nie tylko sprzątając, ale także jak co roku w niewielkim stopniu zarybiając, w tym wypadku karpiami czy uniemożliwiając zabijanie dorodnych trzebińskich sumów, przez tutejszych wędkarzy.

Balaton w ocenia nurków, spełnia wszystkie kryteria wpisania go do ogólnopolskiej bazy nurkowej o wysokim standardzie.

Reklama sponsorowana 1
gazeta_trzebinska_1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj