Kategorie
Aktualności Gazeta Trzebinska Pomysły

Akcja TELEFON na naszych drogach

Niewłaściwe korzystanie z telefonu może to nas kosztować 200 zł i aż pięć punktów karnych.

Policja ruszyła na wojnę z kierowcami, którzy w sposób nieodpowiedni korzystają z telefonu podczas jazdy, trzymając słuchawki lub mikrofon w ręku. Kontrole potrwają od godz. 6 do 22.

Także w powiecie chrzanowskim policja tego dnia będzie szczególnie zwracała uwagę na kierowców, którzy podczas jazdy lubią przeglądać strony internetowe, pisać sms-y czy w końcu w sposób nieodpowiedni rozmawiać przez telefon. Akcja ma wyczulić kierowców, jak bardzo zaburza to kontentacje podczas kierowania pojazdem i do jakich tragedii może to doprowadzić.
5 tysięcy funkcjonariuszy w całej Polsce bacznie przyglądać się będzie kierującym pojazdy. Występek w postaci trzymania telefonu w ręku, lub choćby kabla od zestawu słuchawkowego, podpada pod paragraf. Może to nas kosztować 200 zł i aż pięć punktów karnych.
Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na to, czy przypadkiem telefony nie są wykorzystywane niezgodnie z przepisami. Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów, czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów.
– przypomina podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP dla Polskiej Agencji Prasowej.

Przypominamy

– jeśli rozmawiamy przez telefon podczas jazdy nasz czas reakcji na zdarzenia drogowe jest opóźniony. Taki kierowca reaguje wolniej niż kierowca, który ma we krwi 0,8 promila alkoholu.
– skoncentrowani na rozmowie, widzimy sytuacje drogowe wyrywkowo, bez związku przyczynowo skutkowego.Może to spowodować, że nasza reakcja będzie nie adekwatna do sytuacji.

– rozmawiając przez telefon jesteśmy skłonni do podejmowania większego ryzyka. – korzystając z telefonu podczas podróży mniej lub bardziej świadomie wydłużamy czas jazdy, rezygnując z przerw na odpoczynek.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.